Dacer

Największa oferta kafli w polsce

PIECE KAFLOWE

Piece kaflowe są stylowe, oszczędne, efektywne i zawsze doceniane przez miłośników ponadczasowego, niepowtarzalnego wystroju wnętrza. Sprawiają, że każde pomieszczenie staje się przytulne i ciepłe. Piecem kaflowym ogrzejesz dom i zrobisz wrażenie na gościach. To element, który towarzyszy nam od wieków, dziś jest to umiłowanie tradycji i powrót do dawnych czasów dzieciństwa i beztroski. Tradycyjny piec kaflowy jest urządzeniem grzewczym którego działanie jest całkowicie niezależne od energii elektrycznej a nasi przodkowie nie wyobrażali sobie bez niego życia codziennego. Jego doskonałe własności akumulacyjne pozwalają w poważnym stopniu zredukować kwoty wydawane na ogrzewanie domu energią elektryczną, gazem lub olejem opałowym.

 

Piece kaflowe - historia

Piece kaflowe towarzyszą człowiekowi już od setek lat. Zostały stworzone po to, aby jak najlepiej wykorzystać palenisko, które w czasach przeszłych znajdowało się w centralnym miejscu domu. Było ono wykorzystywane zarówno do ogrzewania pomieszczenia, jak i gotowania, aczkolwiek proces odprowadzania dymu czy jego czyszczenia był wciąż dość prymitywny. Wynalezienie pieców pozwoliło na lepsze zagospodarowanie przestrzeni, a także dużą większą wydajność. Pierwsze rozwiązania nie powstawały z cegieł i kafli, lecz z kamienia naturalnego i gliny, stąd też ich nagrzanie zabierało dużo więcej czasu. Rozwój technologiczny, a także zapotrzebowanie na skuteczniejsze urządzenia, pozwoliły na opracowanie systemu zbliżonego do tego, który możemy napotkać dzisiaj. Piece kaflowe pozwoliły na poprawienie zdolności akumulujących, zwiększenie wydajności poprzez zamknięcie paleniska oraz stworzenie dużej powierzchni grzewczej.

Cegła do budowy pieca kaflowego - rodzaje

Cegły wykorzystywane są do budowy korpusu pieca kaflowego – to z nich układa się palenisko, a także otwór odprowadzający dym. Aby mieć pewność, że jest on przygotowany poprawnie, każda z jego części musi zostać zbudowana z innego rodzaju cegieł.

  • Cegły szamotowe ogniotrwałe stosowane są w miejscach, które są najbardziej narażone na kontakt z wysoką temperaturą – ich wytrzymałość to 1600ºC. Dobra cegła tego typu powinna charakteryzować się przełomem o jednolitej strukturze bez rozwarstwień, dziur i pustek powietrznych.
  • Cegły maszynowe są twarde i o zwartej budowie, lecz nie radzą sobie ze zmianami temperatury czy pochłanianiem ciepła. Wykorzystywane są do przygotowania fundamentów oraz podmurówki pieców kaflowych.
  • Cegły zwykłe nazywane są piecówkami. Powinny być formowane ręcznie oraz przybierać kolory od cynobrązowego do jasnowiśniowego. Nagrzewają się równomiernie i nie przegrzewają się, dlatego są wykorzystywane najliczniej podczas budowy pieca kaflowego.

Piece czy kominki kaflowe?

Najważniejszym rozróżnieniem, które można wskazać, gdy porównuje się kominki i piece kaflowe jest ich przeznaczenie. Kominki stosowane są w zdecydowanie węższym zakresie – zazwyczaj w celu stworzenia źródła ciepła w wybranym pomieszczeniu, podczas gdy piece służą ogrzewaniu całego domu. Dodatkowo, kominki nie akumulują ciepła aż w takim wymiarze, jak profesjonalne piece kaflowe, dlatego palenisko musi być w nich kontrolowane częściej. Nie każdy jednak jest w stanie pozwolić sobie na to jak wiele miejsca zajmuje piec, stąd też może w takiej sytuacji zdecydować się na kominek.