Dacer

Największa oferta kafli w polsce

KOMINKI KAFLOWE

Kominki kaflowe to zachwycająca ozdoba każdego pomieszczenia. Nadają wnętrzu specyficzny, ponadczasowy charakter i styl zgodny z oczekiwaniem klienta. Zawsze wpasowują się w aktualne trendy architektoniczne lub nawiązują do czasów minionych epok. Kafle kominkowe występują w różnorodnej gamie wzorów i kolorów mogących zaspokoić najbardziej wyrafinowane gusta a kształt i formę bryły kominkowej możemy dopasować do aktualnego wystroju wnętrza. Główną funkcją kominków kaflowych jest dostarczanie ciepła oraz jego akumulacja. Nie ma w życiu nic przyjemniejszego niż ogrzewanie się ciepłem żywego ognia oraz wsłuchiwanie się w relaksujący trzask palonego drewna

 

 

Kominki kaflowe - historia

Kominki kaflowe są wynalazkiem znanym już od dziesiątek lat. Paleniska, które początkowo znajdywały się na środku budynku mieszkalnego, były stopniowo przekształcane w zabudowane rozwiązania. Umożliwiało to nie tylko dużo wygodniejszy przygotowywanie jedzenia, ale także z czasem, stworzenie systemu odprowadzania dymu – czyli kominów. Mimo iż na przestrzeni lat kominki powstawały z wielu materiałów, obecnie bardzo często są one wykonywane z kafli. Materiał ten znacząco zwiększa wydajność tego rozwiązania – ciepło jest skuteczniej akumulowane, a specjalny system otworów zapewnia ruch powietrza, a co za tym idzie nagrzewanie kolejnych partii kompozycji.

Kominek z kafli czy piec?

Wiele osób staje przed tym trudnym wyborem – czy ma się zdecydować na piec czy stopniowo zyskujące popularność kominki kaflowe. Piece są zdecydowanie bardziej archaicznym rozwiązaniem – stosowane jeszcze w XX wieku jako główny sposób na ogrzewanie mieszkania w kamienicy czy domu, są coraz częściej zastępowane centralnym ogrzewaniem, które wymaga zdecydowanie mniej zaangażowania w jego kontrolę. Dzisiejsze konstrukcje zostały zbudowane w taki sposób, aby zapewniać maksymalną wydajność podczas produkcji ciepła przy niewielkim nakładzie pracy właściciela. Kominki z kafli oraz piece, które są obecnie przygotowywane, to dzieła sztuki stanowiące piękną dekorację domu.

W jaki sposób powstają kafle?

Kominki z kafli, które znajdują się w ofercie sklepu Dacer, to starannie przygotowywane rozwiązania stworzone przez utalentowanych zdunów. Masa ceramiczna, która jest importowana od sprawdzonych producentów lub samodzielnie mieszana z wielu rodzajów gliny, to substancja wykorzystywana do stworzenia kafli. Po jej przecedzeniu do osadnika zostaje ona w nim przez kilka miesięcy, aż do odparowania. Następnie glina musi zostać ujednolicona pod względem fizycznym za pomocą pionowych mieszadeł ceramicznych. Po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji, kafle są formowane ręcznie, przy pomocy prasy lub odlewane. Tak przygotowane wędrują do suszenia, a później do wypalenia, aby końcowo zostać pokryte specjalnym szkliwem, które odpowiada za trwałość i wydajność kominków kaflowych.