Dacer

Największa oferta kafli w polsce

KUCHNIE KAFLOWE

Chcesz powrócić do dawnych czasów, szukasz naprawdę oryginalnej i jedynej w swoim rodzaju kuchni? Postaw na kuchnie kaflowe. Szeroki wybór kafli, ich wzory i kolory pozwalają na dopasowanie jej wyglądu do upodobań każdego klienta. Ponadto, żadna potrawa nie smakuje tak, jak ta przyrządzona na oryginalnej kuchni kaflowej. To element funkcjonalny i bardzo trwały, więc jeśli jest dobrze wykonany, przetrwa wiele lat. Powrót do tradycji nada charakterystycznego klimatu każdemu pomieszczeniu, a potrawie wyśmienitego smaku. Oprócz głównej funkcji, jaką jest przygotowanie posiłków, działanie kuchni kaflowej polega na akumulacji i emisji ciepła do pomieszczenia, co pozwala na znaczne zredukowanie kwot wydawanych na takie nośniki energii jak prąd, gaz oraz olej opałowy.

Kuchenne piece kaflowe

Bez wątpienia warto zdecydować się na nawiązujące do tradycji, a jednocześnie nadal bardzo efektywne rozwiązanie, jakie stanowią piece kaflowe. Kuchenne wnętrze prezentuje się zupełnie inaczej po zamontowaniu takiego elementu aranżacyjnego – staje się bardziej przytulne i ciepłe, zarówno w sensie metaforycznym, jak i dosłownym. Co więcej, można go wykorzystać do ogrzewania wody w całym domu, po wprowadzeniu odpowiednich modyfikacji.

Piece kaflowe stosowane są już od XI wieku, lecz wtedy mogły sobie na nie pozwolić osoby bardzo majętne. Obecnie ceny są na tyle przystępne, że bez trudu możesz doświadczyć jego walorów w swoim domu.

 

Kuchenne piece kaflowe - historia

Przygotowanie posiłków od początków ludzkości kojarzone jest z domowym ogniskiem oraz centralnym elementem życia domowników. Taką również historię mają kuchnie kaflowe, które cieszyły się ogromną popularnością jeszcze w drugiej połowie XX wieku, a obecnie znów zyskują rzesze fanów. Mało wydajne otwarte paleniska w pierwotnych chatach szybko zostały zastąpione częściowo zabudowanymi rozwiązaniami z kamienia naturalnego. To dzięki niemu ciepło otrzymywane poprzez palenie ognia utrzymywało się dużo dłużej. Łatwiej było również kontrolować ciepło dostające się do przyrządzanych potraw, ponieważ płomień nie dochodził bezpośrednio do naczyń. Z czasem zaczęto szukać wydajniejszych rozwiązań i udało się stworzyć piece kaflowe kuchenne, które nie wymagały stałej kontroli paleniska i były bardziej oszczędne.

Kuchnie kaflowe - w jaki sposób powstają kafle?

Piece kaflowe kuchenne czy bez płyty, na której odbywa się gotowanie, muszą zostać właściwie przygotowane. Materiały, które znajdują się na ich powierzchni, muszą być wytrzymałe, a przede wszystkim długo utrzymywać i stopniowo oddawać ciepło do pomieszczenia, w którym się znajdują. Oznacza to, że ich przygotowaniem musi zająć się profesjonalna pracownia zduńska, aby jak najlepiej dostosować je do pełnionego zadania. Kuchnie kaflowe zbudowane są z płytek, które powstają ze specjalnie przygotowanej masy ceramicznej. Jest ona doprowadzana do wymaganej konsystencji, a następnie formowana, suszona, wypiekana i pokrywana ochronnym szkliwem.

Z jakich cegieł powstają piece kaflowe do kuchni?

Do budowy kuchni kaflowych wykorzystuje się trzy rodzaje cegieł – zwykłe (piecówki), maszynowe (prasowe) oraz ogniotrwałe (szamotowe). Piecówki, czyli ręcznie przygotowywane, równomiernie przyjmujące oraz oddające ciepło, są grupą występującą najliczniej. Cegły prasowe powstają przy pomocy maszyn, cechują się sporą twardością oraz zwartością, lecz źle radzą sobie z wysokimi temperaturami. Wykorzystywane są do przygotowania fundamentów oraz podmurówki pieca kaflowego do kuchni. Natomiast ogniotrwałe cegły szamotowe znajdują zastosowanie z partiach pieca najbardziej narażonych na działanie wysokich temperatur.