PIECE KAFLOWE
Piece kaflowe są stylowe, oszczędne, efektywne i zawsze doceniane przez miłośników ponadczasowego, niepowtarzalnego wystroju wnętrza. Sprawiają, że każde pomieszczenie staje się przytulne i ciepłe. Piecem kaflowym ogrzejesz dom i zrobisz wrażenie na gościach. To element, który towarzyszy nam od wieków, dziś jest to umiłowanie tradycji i powrót do dawnych czasów dzieciństwa i beztroski. Tradycyjny piec kaflowy jest urządzeniem grzewczym którego działanie jest całkowicie niezależne od energii elektrycznej a nasi przodkowie nie wyobrażali sobie bez niego życia codziennego. Jego doskonałe własności akumulacyjne pozwalają w poważnym stopniu zredukować kwoty wydawane na ogrzewanie domu energią elektryczną, gazem lub olejem opałowym.
Piec kaflowy nr. 1/393 wykonany z kafli miskowych w kolorze zieleni butelkowe. Piec zwieńczony koroną. Dolna cześć pieca kaflowego z zarysie kwadratu, górna okrągła. Piec kaflowy wolnostojący. Cokół pieca tynkowany. Kafle piecowe z manufaktury XIII. Rozmiary pieca kaflowego: szerokość 78 cm, głębokość 78 cm, wysokość 185 cm, górna średnica 58 cm.
Piec kaflowy nr. 2/393 z ciemno zielonych kafli miskowych, które zostały wykonane na podstawie oryginału z 1524 roku pozyskanych w wyniku państwowych prac archeologicznych. Piec kaflowy wolno stojący nakryty czapą z kulką. Drzwiczki paleniskowe wykonane z żeliwa z ceramicznym uchwytem. Palenisko bez rusztowe. Piec w dolnej części tynkowany.
Piec kaflowy nr. 3/393 jest tożsamy z piecem kaflowego nr 1/393. Różnią się jedynie usytuowaniem. Kąt nachylenia pod którym wykonano zdjęcie uwidacznia nam detale wokoło drzwiczek piecowych. Również wykorzystano kafle miskowe z dodatkowym obramowaniem kaflowym wokoło drzwiczek.
Piec kaflowy 4/393 z kafli miskowych o szerokości 88 cm, głębokości 77 cm wysokość 202 cm. Cylinder postawiony na dolnej skrzyni piecowej o średnicy 48 cm. Drzwiczki paleniskowe kute ze stali z ceramicznym uchwytem w kolorze białym. Palenisko bez rusztu. Część dolna tynkowana. Zielone kafle piecowe z Manufaktury XIII.
Piec kaflowy nr. 5/393 jest lustrzanym odbiciem pieca nr. 1/393. Piec wolno stojący wykonany z kafli miskowych, postawiony w niewielkiej odległości od ściany kominowej po prawej stronie. Otynkowano dolną część pieca. Kafle piecowe wykonane ręcznie.
Piec prostokątny wykonany z kafli miskowych w kolorze zielonych, zakończony niską koroną. Piec kaflowy nr. 6/393 wykonano w rozmiarach: szerokość 117 cm, głębokość 78 cm, wysokość 204 cm. Część dolna pieca kaflowego tynkowana. Drzwiczki żeliwne z regulacją dopływu powietrza do spalania. Komora paleniskowa bez rusztu.
Piec kaflowy nr 7/393 został wykonany z kafli miskowych ręcznie wytworzonych. Całość została zwieńczona prostokątną czapą i kulką. W dolnej strefie piec wybudowano z cegły i otynkowano. Zastosowano drzwiczki żeliwne z ceramicznym uchwytem. Palenisko bez rusztu. Szerokość 78 cm, głębokość 78 cm, wysokość max. 215 cm. Piec oddalony od ściany.
Piec kaflowy nr 8/393 wykonany z kafli tyrolskich o rozmiarze 25*30,5 cm. Kolor turkusowy. Kafle wykonano ręcznie. Piec wolno stojący czyli nie przylegający do ściany. Podstawa pieca tynkowana i pomalowana na kolor biały. Umieszczono w niej drzwiczki paleniskowe. Rozmiary pieca: szerokość 75 cm, głębokość 75 cm, wysokość 205 cm. Całość przykryta kwadratową czapą z kulka. Kafle z Manufaktury XIII.
Piec nr 9//393 stanowi połączenie kafli gładkich z kaflami miskowymi wykonanymi w kolorze zielonym. Dolna cześć pieca kaflowego tynkowana i przykryta półką siedziskową. Część środkową zbudowano na planie prostokąta z półokrągłym frontem wykonanym z kafli miskowych. Część górną wykonano w formie walca przykrytego czapą z ceramicznym grotem. Palenisko bez rusztowe z żeliwnymi przeszklonymi drzwiczkami, zaopatrzonymi z ozdobną wewnętrzną kratę żeliwną. Kafle o rozmiarze 22*22 cm.
Piec kaflowy nr 10/393 wykonany z elementów wielkoformatowych o rozmiarze 26*37 cm. Kafle z wzorem tyrolskim i rozetą w środku w kolorze turkusowym. Drzwiczki paleniskowe wykonane z żeliwa. Palenisko bez rusztu. Całość pieca przykryta kwadratową czapą z kulką. Piec wolnostojacy z siedziskiem po lewej stronie. Szerokość 78 cm, z ławką 115 cm, głębokość 78 cm, z ławką 105 cm, wysokość 195 cm. Elementy z Manufaktury XIII.
Piec nr 11/393 narożny pięciokątny w kolorze kremowym. Połączenie kafli miskowych z gładkimi. Podstawa tynkowana. Część środkowa pieca kaflowego z bokami prostopadłymi do krawędzi siedzisk bocznych. Całość w rzucie górnym na bazie trójkąta dochodzacego niemal do rogu pomieszczenia. Drzwiczki żeliwne szlifowane, wypukłe z szybą żaroodporną wykonaną z płatków miki. Część górna pieca w kształcie walca zwieńczonego czapą ze szpicem. Wysokość całkowita 215 cm.
Piec nr 12/393 wykonany z kafli tyrolskich w kolorze zielonym. Bryła kaflowa na cokole w obrysie kwadratu. Rozmiary części środkowej: szerokość 75 cm, głębokość 75 cm, szerokość części górnej 50 cm, głębokość części górnej 50 cm, wysokość całości wraz z cokołem 185 cm. Zastosowano palenisko bez rusztowe, zamknięte żeliwnymi drzwiczkami z szybą żaroodporną.
Piec kaflowy na wysokim cokole. Zastosowano kafle miskowe wykonywane ręcznie o rozmiarze 19,5*19,5 cm w kolorze zielonym. Piec wolno stojący, usytuowany obok przejścia komunikacyjnego pomiędzy kuchnią a pokojem gościnnym. Dookoła drzwiczek wykonano ceramiczna ramkę. Piec oddalony od ściany. Wysokość całkowita 198 cm. Kafle z manufaktury XIII.
Piec kaflowy nr 14/393 umieszczono we wnęce stworzonej pomiędzy kominem a słupem podporowym. Do wybudowani pieca zastosowano kafle miskowe w kolorze kremowym oraz małą koronkę wieńczącą. Całość posadowiono na tynkowanym cokole. Wokoło żeliwnych drzwiczek piecowych wykonano ramkę z kafli gładkich i stonowanego obramowania. Zastosowano palenisko bez rusztu. Wysokość całkowita 197 cm.
Piec dwu skrzyniowy wybudowany z kafli gładkich w kilku odcieniach brązu. Całość przykryta czapą ze szpicem. Zastosowano duże przeszklone drzwiczki żeliwne pokryte patyną miedzianą. Szerokość w dolnej części 66 cm, głębokość 55 cm, wysokość całkowita 245 cm. Bryła wolno stojąca z ceramiczną rurą dymową pokrytą szkliwem w kolorze kafli. Wykorzystano kafle z Manufaktury XIII. Drzwiczki żeliwne z szybą, patynowane stara miedzią.
Piec kaflowy obejmujący swoją strukturą komin. Wykorzystuje połączenie kafli gładkich z miskowymi. Całość w kolorze kremowym. Na dole bryły część cokołowa z siedziskiem po prawej stronie. Część środkowa na bazie prostokąta. U góry zastosowano część pieca na bazie walca. Wysokość całkowita 215 cm. Drzwiczki żeliwne, przeszklone z ozdobną kratą oraz głową szlachcianki.
Pieco kominek wykorzystujący duże żeliwne drzwiczki oraz ceramiczne kanały przepływowe ciepłego powietrza na tylnej wewnętrznej ścianie. Narożniki piecokominka wykonano z kafli prostych doszlifowanych do konta 135 °. Cześć górna gładka wykonana z płyt akumulacyjnych i otynkowanych z wykorzystaniem tynków zduńskich. Wysokość części kaflowej - 170 cm.
Piec kaflowy nr 18/393 wykonany w kolorze bordowym. Wykorzystano kafle tyrolskie wielkoformatowe o rozmiarze 26*37 cm. Piec kaflowy otoczony półką pod żeliwnymi przeszklonymi drzwiczkami, których powierzchnia została pokryta patyną w kolorze starej miedzi. Wysokość całkowita bryły kaflowej 190 cm. Kafle z Manufaktury XIII.
Piec nr 19/393 umiejscowiono w narożu pomieszczenia. Prawą oraz lewą stronę pieca oparto o ściany boczne pomieszczenia. Front bryły stanowią płaszczyzny do których pod kątem 135° doszlifowano boczne ściany kaflowe. Zarówno cześć cokołowa jak i czopuchowa pieca została pokryta tynkiem. W części górnej wykonano obramowaną tynkiem ceramicznym niszę w której klienci umieścili ceramiczną postać. Wokoło żeliwnych drzwiczek wykonano ozdobne obramowanie.
Przedstawiony na zdjęciu piec kaflowy nr 20/393 stanowi bryłę na planie pięciokąta. Bryła stanowi połączenie kafli tyrolskich gładkich z kaflami tyrolskimi z rozetą w środku. Wykorzystano przeszklone żeliwne drzwiczki piecowe z dużą szybą, patynowana na kolor starej miedzi. Dolna część pieca oparta o ścianę, natomiast górna w oddaleniu, Część górna połączono z kominem rurą zapiecową. Szer. w części dolnej 117 cm, szer. w części górnej 78 cm, głęb. max. 70 cm, wys. max 198 cm.



















































































































































































































































































































































































Piece kaflowe - historia
Piece kaflowe towarzyszą człowiekowi już od setek lat. Zostały stworzone po to, aby jak najlepiej wykorzystać palenisko, które w czasach przeszłych znajdowało się w centralnym miejscu domu. Było ono wykorzystywane zarówno do ogrzewania pomieszczenia, jak i gotowania, aczkolwiek proces odprowadzania dymu czy jego czyszczenia był wciąż dość prymitywny. Wynalezienie pieców pozwoliło na lepsze zagospodarowanie przestrzeni, a także dużą większą wydajność. Pierwsze rozwiązania nie powstawały z cegieł i kafli, lecz z kamienia naturalnego i gliny, stąd też ich nagrzanie zabierało dużo więcej czasu. Rozwój technologiczny, a także zapotrzebowanie na skuteczniejsze urządzenia, pozwoliły na opracowanie systemu zbliżonego do tego, który możemy napotkać dzisiaj. Piece kaflowe pozwoliły na poprawienie zdolności akumulujących, zwiększenie wydajności poprzez zamknięcie paleniska oraz stworzenie dużej powierzchni grzewczej.
Cegła do budowy pieca kaflowego - rodzaje
Cegły wykorzystywane są do budowy korpusu pieca kaflowego – to z nich układa się palenisko, a także otwór odprowadzający dym. Aby mieć pewność, że jest on przygotowany poprawnie, każda z jego części musi zostać zbudowana z innego rodzaju cegieł.
- Cegły szamotowe ogniotrwałe stosowane są w miejscach, które są najbardziej narażone na kontakt z wysoką temperaturą – ich wytrzymałość to 1600ºC. Dobra cegła tego typu powinna charakteryzować się przełomem o jednolitej strukturze bez rozwarstwień, dziur i pustek powietrznych.
- Cegły maszynowe są twarde i o zwartej budowie, lecz nie radzą sobie ze zmianami temperatury czy pochłanianiem ciepła. Wykorzystywane są do przygotowania fundamentów oraz podmurówki pieców kaflowych.
- Cegły zwykłe nazywane są piecówkami. Powinny być formowane ręcznie oraz przybierać kolory od cynobrązowego do jasnowiśniowego. Nagrzewają się równomiernie i nie przegrzewają się, dlatego są wykorzystywane najliczniej podczas budowy pieca kaflowego.
Piece czy kominki kaflowe?
Najważniejszym rozróżnieniem, które można wskazać, gdy porównuje się kominki i piece kaflowe jest ich przeznaczenie. Kominki stosowane są w zdecydowanie węższym zakresie – zazwyczaj w celu stworzenia źródła ciepła w wybranym pomieszczeniu, podczas gdy piece służą ogrzewaniu całego domu. Dodatkowo, kominki nie akumulują ciepła aż w takim wymiarze, jak profesjonalne piece kaflowe, dlatego palenisko musi być w nich kontrolowane częściej. Nie każdy jednak jest w stanie pozwolić sobie na to jak wiele miejsca zajmuje piec, stąd też może w takiej sytuacji zdecydować się na kominek.