PIECE KAFLOWE
Piece kaflowe są stylowe, oszczędne, efektywne i zawsze doceniane przez miłośników ponadczasowego, niepowtarzalnego wystroju wnętrza. Sprawiają, że każde pomieszczenie staje się przytulne i ciepłe. Piecem kaflowym ogrzejesz dom i zrobisz wrażenie na gościach. To element, który towarzyszy nam od wieków, dziś jest to umiłowanie tradycji i powrót do dawnych czasów dzieciństwa i beztroski. Tradycyjny piec kaflowy jest urządzeniem grzewczym którego działanie jest całkowicie niezależne od energii elektrycznej a nasi przodkowie nie wyobrażali sobie bez niego życia codziennego. Jego doskonałe własności akumulacyjne pozwalają w poważnym stopniu zredukować kwoty wydawane na ogrzewanie domu energią elektryczną, gazem lub olejem opałowym.
Tradycyjny piec kaflowy w konstrukcji modułowej, wykonany z elementów o rozmiarze 22,7x22,7 cm. Kafle wykonane ręcznie w kolorze turkusowym. Szkliwo transparentne. Tylna część pieca zwieńczona małą koroną o wysokości 14 cm. Po prawej oraz lewej stronie umieszczono małe siedziska. Siedzisko po prawej stronie podgrzewane. Po lewym siedziskiem znajduje się przepustnica oraz początek kanału multiplikatorowego, którego ujście umieszczono w górnej powierzchni pieca kaflowego. Wysokość pieca z koroną 252 cm. Szerokość w części siedziskowej 170 cm, głębokość w części siedziskowej 102 cm. Szerokość modułu z koroną 113 cm natomiast głębokość 68 cm. Zastosowano drzwiczki żeliwne z szybą żaroodporną oraz oddzielnym popielnikiem. Fasada drzwiczek półokrągła.
Piec kaflowy wybudowany w remontowanym domu w miejscu starej kuchni kaflowej. Bryła piecowa w systemie modułowym. Kafle o rozmiarze 22,7 x 22,7 cm. Kolor ecru błyszczący. Pod górnym gzymsem umieszczono pas ozdobny. W dolnej części po lewej stronie znajduje się siedzisko. Za ścianą umieszczono ogrzewacz kaflowy, który umożliwia utrzymanie w pomieszczeniu komfortowej temperatury. Ogrzewacz zasilają gorące gazy poprzez otwarcie szybra znajdującego się w piecu podstawowym. Wysokość ogrzewacza 168 cm, szerokość 57 cm, głębokość 34 cm. Rozmiary pieca podstawowego przedstawiają się następująco: wysokość modułu przedniego 146 cm, szerokość modułu przedniego 91 cm, głębokość 57 cm, wysokość modułu tylnego 205 cm, szerokość modułu tylnego 102 cm. Wysokość do poziomu lewego siedziska 48 cm. Szerokość całkowita pieca podstawowego na poziomie półki siedziskowej 125 cm.
Piec kaflowy wybudowany w holu nowo wybudowanego domu. Bryła piecowa umiejscowiona w ścianie działowej umożliwiając ogrzewanie dwóch pomieszczeń jednocześnie. Kafle o rozmiarze 22 x 28 cm o pięknym delikatnym ornamencie. Elementy w kolorze ecru. W górnej części zastosowano półwałek odcinający optycznIe przedostatnią warstwę kafli. W piecu wykorzystano żeliwno-stalowe drzwiczki piecowe w rozmiarze 47 x 51 cm. Drzwiczki posiadają szybę żaroodporną oraz popielnik z regulacją powietrza do spalania. Uchwyt drzwiczek paleniskowych i elementy zawiasów oraz szuflady popielnikowej wykonano z mosiądzu. Wysokość pieca 263 cm, szerokość w części górnej 88 cm, szerokość w części dolnej 99 cm, głębokość w części górnej wraz ze ścianą 57 cm, głębokość w części dolnej wraz ze scianą 63 cm. Projekt i aranżacja wnętrz architekt Anna Choińska.
Piec kaflowy z siedziskiem oraz ścianą grzewczą wybudowany z kafi o rozmiarze 23 x 23 cm. Półka z pasem ozdobnym zamy od góry siedzisko oraz tworzy zwieńczenie pieca. Kafle w kolorze ecru, natomiast przykrycie siedziska i zwieńczenie pieca wykonano w kolorze brązowy. Piec tworzy bryłę modułową składająca się z pieca podstawowego oraz dodatkowej ściany grzewczej. Na powierzchni niektórych kafli widnieją korki ceramiczne pozwalające na oczyszczanie kanałów dymowych z sadzy. Pod ławką znajduje się nisza, którą można wykorzystać jako podręczny magazyn drewna. W piecu zastosowano komplet żeliwnych drzwiczek składający się z przeszklonej części paleniskowej i oddzielnego popielnika z regulacją dostępu powietrza do spalania. Drzwiczki posiadają szybę żaroodporną i ozdobny parkan zabezpieczający przed opadaniem drewna na przednią część drzwiczek. Pomiędzy drzwiczkami paleniskowymi a popielnikiem znajduje się żeliwny ruszt belkowy. Wysokość maksymalna 260 cm, szerokość w części podstawowej 80,5 cm, szerokość ściany grzewczej 46 cm, szerokość wraz z siedziskiem 138 cm, głębokość pieca podstawowego 80,5 cm, głębokość ściany grzewczej 34,5 cm, wysokość do poziomu siedziska 53 cm.
Tradycyjny piec kaflowy wykonany z zastosowaniem elementów o rozmiarze 22,7 x 22,7 cm. Piec usytuowano w nowo wybudowanej oranżerii przylegającej do budynku mieszkalnego. Kafle wykonano ręcznie. Szkliwo kryjące w kolorze błękitnym. Piec oparty o ścianę, narożniki półokrągłe. Wysokość pieca 227 cm, głębokość 68 cm. Zastosowano ozdobne drzwiczki paleniskowe z głową mieszczanki. Drzwiczki popielnikowe posiadają pokrętło umożliwiające regulację dostępu powietrza do spalania.
Piec kaflowy wykonany z kafli o rozmiarze 22,7x22,7 cm. Kolor czerwony cieniowany. Rozmiary pieca: szerokość 90,8 cm, głębokość 56,75 cm, wysokość 183,8 cm. Drzwiczki piecowe z szufladą na popiół wykonane ze stali oraz żeliwa o rozmiarze 51x47 cm. Piec wykonany w technologii tradycyjnej z użyciem elementów szamotowych. Na życzenie klienta piec został przesunięty w stosunku do komina w lewą stronę, aby znajdował się w osi ściany konstrukcyjnej.
Piec do wypieku pizzy, chleba, mięs lub po lekkim ostygnięciu używany do suszenia owoców i grzybów. Obudowany prostokątnymi kaflami o wymiarze 23 x 25,5 cm w kolorze matowego ecru. W realizacji wykorzystano kafle gładkie w połączeniu z elementami z podwójną ramką. Pod górnym gzymsem zastosowano ryflowany pas ozdobny. Przed przystąpieniem do prac zawsze przygotowujemy wizualizację w 3D, która umożliwia klientowi na etapie projektowania wniesienie korekt i uwag w stosunku do planowanej inwestycji.
Piec kaflowy w kolorze zielonym wykonany w zabytkowym budynku. Szkliwo transparentne błyszczące. Wysokość maksymalna z koroną 295 cm. Żeliwne drzwiczki piecowe nawiązujące do wyrobów z przełomu XIX i XX wieku. Fasada drzwiczek wypukła z półokrągłą szybą żaroodporną oraz popielnikiem z regulacją powietrza do spalania. Pozostałe wymiary: szerokość w części dolnej 99 cm, głębokość 77 cm, szerokość w części górnej 86 cm , głębokość 64 cm. Piec wybudowany w technologii tradycyjnej. Kanały wewnętrzne pieca wymurowane elementami szamotowymi. Kafle piecowe wypełnione płytkami szamotowymi. Możliwość wykonania kafli w wielu wariantach kolorystycznych.
Piec wolno stojący wykonany z kafli. Bryła piecowa w konfiguracji dwuskrzyniowej. W dolnej skrzyni umieszczono drzwiczki żeliwno-stalowe z szufladą na popiół. Palenisko pieca kaflowego praz dymowe kanały wewnętrzne wymurowane cegłami i płytkami szamotowymi. Narożniki pieca stanowią kafle narożne w kształcie litery "L", dodatkowa na zdjęciach widnieją korki wyczystkowe umożliwiające usuwanie sadzy zalegającej z biegiem lat w kanałach dymowych. Kafle w kolorze ciemnej zieleni butelkowej. Piec wykonany z wykorzystaniem kafli w rozmiarze 23 x 23 cm. Wysokość pieca 218 cm, szerokość skrzyni dolnej 92 cm i głębokość 69 cm, natomiast szerokość skrzyni górnej 80,5 cm i głębokość 57 cm.
Modułowy piec kaflowy wybudowany w technologii tradycyjnej w w które zostały wykorzystane również tradycyjne zaprawy zduńskie oraz płyty i cegły szamotowe. Kafle w rozmiarze 25,5 x 23 cm w kolorze cappuccino. Z lewej strony znajduje się kawiarka umożliwiająca podgrzewanie potraw lub suszenie owoców i grzybów. Zastosowanie drzwiczek ażurowych w kawiarce wymusza wewnętrzny ruch powietrza odprowadzający nadmiar wilgoci do otoczenia z suszonych produktów. W części frontalnej znajdują się przeszklone drzwiczki piecowe z szufladą na popiół. Szuflada posiada przesuwaną zasłonę, która doprowadza powietrze do spalania pod ruszt żeliwny. Drzwiczki wykonano z żeliwa oraz stali. Wysokość całkowita pieca 200 cm. Całkowita szerokość pieca w jego dolnej części 138 cm, natomiast głębokość 103,5 cm.
Piece wybudowane w restauracjach "Zapiecek " Z powodu likwidacji braku przewodów kominowych w remontowanej kamienicy zmuszeni byliśmy wybudować jedynie atrapy, które swoim wyglądem miały przypominać piece kaflowe . W tych realizacjach zastosowano stalową ramkę w której umieszczono fragmenty polan drewna. W górnej części zainstalowano szyldy z logiem Restauracji "Zapiecek" wykonane na zamówienie w odlewni żeliwa. Zastosowaliśmy kafle w kolorze białym w rozmiarze 22 x 22 cm. Wysokość całkowita pieca 252 cm.
Piec kaflowy wybudowany w miejscu starego kominka. Wybudowany technologii tradycyjnej. Piec oparty o ścianę kominową, ponieważ klienci chcieli zminimalizować rozmiary, aby nie zakłócać ciągu komunikacyjnego. Kafle w kolorze matowego beżu o rozmiarze 22,5 x 27,5 cm. Drzwiczki stalowo-żeliwne zawierające żeliwny ruszt i szufladę na popiół. Do paleniska w dolnej części drzwiczek podłączono powietrze z zewnątrz domu. Piec w nowoczesnej formie wykorzystujący proste, gładkie elementy kaflowe przyjmujące minimalistyczny wygląd. Jedynym akcentem jest dolny oraz górny gzyms i korki wyczystkowe znajdujące się po bokach pieca. Wysokość pieca 258,5 cm, szerokość pieca w jego dolnej części 112,5 cm, natomiast głębokość 45 cm.
Zielony, tradycyjny piec kaflowy wykorzystujący ozdobne kafle. Piec zaczynający się gładkim cokołem oraz ładnym przewężeniem i gzymsem wieńczącym. Góra pieca zakończona niską ozdobną koroną. Wybudowany w technologii tradycyjnej z elementów szamotowych. Piec oparty o ścianę kominową, ponieważ klienci chcieli zminimalizować rozmiary, aby nie zakłócać ciągu komunikacyjnego. Kafle w kolorze zielonym o rozmiarze 20,5 x 22,5 cm. Zastosowano pełne drzwiczki żeliwne z oddzielnym popielnikiem. Rozmiar drzwiczek paleniskowych 27 x 27 cm. Rozmiar drzwiczek popielnikowych 19 x 27 cm. Drzwiczki przeznaczone do spalania drewna lub węgla. Piec przyjmujący zabytkową formą ze względu na jego kształt oraz ładne kafle, których powierzchnię zdobi relief. Rozmiary pieca: wysokość pieca 225 cm, szerokość pieca w jego dolnej części 82 cm i głębokość 82 cm, szerokość w części górnej 72 cm natomiast głębokość 72 cm.
Pieco-kominek w kolorze ecru. W dolnej części znajduje się kominek wykorzystujący żeliwny wkład kominkowy, natomiast górną część stanowi piec kaflowy z korkami wyczystkowymi po bokach. W pieco-kominku wykorzystano: gładki cokół, kafle środkowe gładkie, kafle ażurowe, gzymsy ozdobne oraz ozdobne kafle narożne. Na froncie piecokominka umieszczono element dekoracyjny. Ozdobne gzymsy zastosowano jako środkowe przewężenie oraz zwieńczenie pieca. Część górna zawiera kanały piecowe wypełnione elementami szamotowymi. Pieco-kominek oparty o ścianę kominową, umieszczony we wnęce pomiędzy kominem a słupem konstrukcyjnym. Kafle rozmiar 22 x 22 cm. Pieca o wysokość 236 cm, szerokość piecokominka w jego dolnej części 99 cm i głębokość 66 cm, szerokość w części górnej 88 cm natomiast głębokość 60,5 cm.
Piec wybudowany na drugim piętrze domu mieszkalnego. Piec wykonany zgodnie z projektem wykonanym przez architekta. Kolorystyka jest dość specyficzna, wykorzystująca kolor biały, cieniowany szaro brązowy oraz cieniowany grafitowo niebieski. Piec z dekorem w postaci ramy stworzonej z odpowiednich kształtek kaflowych. Drzwiczki żeliwne dwuczęściowe, które w części paleniskowej oraz popielnikowej wyposażone są w pokrętła umożliwiające regulację powietrza do spalania. Drzwiczki paleniskowe posiadają szkło żaroodporne. Na froncie w dolnej części pieca znajdują się kwadratowe korki wyczystkowe. Zważywszy na to że bryła piecowa jest dość obszerna a wysokość oraz średnica komina nie zapewnia dobrych właściwości ssących zaszła potrzeba zastosowania mechanicznego wyciągu kominowego. Jego użycie podniosło funkcjonalność komina i bezproblemowe usuwania spalin z wnętrza pieca.
Piec kaflowy wykonany z kafli w kolorze ciemno zielonym. Drzwiczki paleniskowe przeznaczone do współpracy z rekuperacją. Piec w konwencji dwu skrzyniowej. Dolna część wykonana z kafli gładkich, natomiast górna z kafli ozdobnych. Część dolna od górnej oddzielona półką. Piec o wysokości 195 cm, szerokość i głębokość na dole 57 cm, szerokość i głębokość w części górnej 46 cm.
Piec kaflowy w kolorze białym. Kafle tradycyjne z rumpem zwanym również rompem. Podstawę pieca stanowi kafel gładki na którym został posadowiony odwrócony gzyms. Całość tworzy atrakcyjną wizualnie podstawę pieca kaflowego. Pod górną półką zastosowano ozdobny pas o wysokości 5,5 cm oraz pionowe kafle połówkowe i narożnikowe, co w połączeniu z półką tworzy ładne, delikatne zwieńczenie pieca. Kafle o rozmiarze 23 x 23 cm. Szerokość tego tradycyjnego pieca kaflowego na poziomie drzwiczek paleniskowych 80,5 cm, natomiast głębokość 57,5 cm. Szerokość cokołu piecowego 92 cm, głębokość cokołu 63 cm. Wysokość całkowita 230 cm.
Kominek z funkcją pieca kaflowego wybudowany w miejscu istniejącego starego kominka. Półka środkowa oddziela dolną część kominkową od górnej piecowej. Zastosowano stalowy wkład kominkowy o mocy 12 kW spełniający wymagania Ekoprojektu. W dolnej oraz środkowej części widnieją kafle ażurowe, które spełniają rolę kratek wentylacyjnych. Dostarczają do struktury kominka zimne powietrze w jego dolnej części, natomiast wypuszczają gorące pod półką środkową. Góra piecokominka wybudowana tradycyjnie z wykorzystaniem z elementów szamotowych. Gorące gazy wychodzące z wkładu kominkowego nagrzewają cegły i płytki szamotowe. Dzięki takiemu zabiegowi górna część bardzo długo utrzymuje ciepło, oddając je powoli do otoczenia. Bryła kaflowa jest oparta prawą stroną o ścianę działową. Odprowadzenie spalin znajduje się w tylnej części piecokominka, ponieważ tam znajdują się przewody kominowe. Pomieszczenie w którym wybudowano piecokominek jest pozbawiony stropu i wraz z połacią dachową tworzy antresolę.
Piece kaflowe - historia
Piece kaflowe towarzyszą człowiekowi już od setek lat. Zostały stworzone po to, aby jak najlepiej wykorzystać palenisko, które w czasach przeszłych znajdowało się w centralnym miejscu domu. Było ono wykorzystywane zarówno do ogrzewania pomieszczenia, jak i gotowania, aczkolwiek proces odprowadzania dymu czy jego czyszczenia był wciąż dość prymitywny. Wynalezienie pieców pozwoliło na lepsze zagospodarowanie przestrzeni, a także dużą większą wydajność. Pierwsze rozwiązania nie powstawały z cegieł i kafli, lecz z kamienia naturalnego i gliny, stąd też ich nagrzanie zabierało dużo więcej czasu. Rozwój technologiczny, a także zapotrzebowanie na skuteczniejsze urządzenia, pozwoliły na opracowanie systemu zbliżonego do tego, który możemy napotkać dzisiaj. Piece kaflowe pozwoliły na poprawienie zdolności akumulujących, zwiększenie wydajności poprzez zamknięcie paleniska oraz stworzenie dużej powierzchni grzewczej.
Cegła do budowy pieca kaflowego - rodzaje
Cegły wykorzystywane są do budowy korpusu pieca kaflowego – to z nich układa się palenisko, a także otwór odprowadzający dym. Aby mieć pewność, że jest on przygotowany poprawnie, każda z jego części musi zostać zbudowana z innego rodzaju cegieł.
- Cegły szamotowe ogniotrwałe stosowane są w miejscach, które są najbardziej narażone na kontakt z wysoką temperaturą – ich wytrzymałość to 1600ºC. Dobra cegła tego typu powinna charakteryzować się przełomem o jednolitej strukturze bez rozwarstwień, dziur i pustek powietrznych.
- Cegły maszynowe są twarde i o zwartej budowie, lecz nie radzą sobie ze zmianami temperatury czy pochłanianiem ciepła. Wykorzystywane są do przygotowania fundamentów oraz podmurówki pieców kaflowych.
- Cegły zwykłe nazywane są piecówkami. Powinny być formowane ręcznie oraz przybierać kolory od cynobrązowego do jasnowiśniowego. Nagrzewają się równomiernie i nie przegrzewają się, dlatego są wykorzystywane najliczniej podczas budowy pieca kaflowego.
Piece czy kominki kaflowe?
Najważniejszym rozróżnieniem, które można wskazać, gdy porównuje się kominki i piece kaflowe jest ich przeznaczenie. Kominki stosowane są w zdecydowanie węższym zakresie – zazwyczaj w celu stworzenia źródła ciepła w wybranym pomieszczeniu, podczas gdy piece służą ogrzewaniu całego domu. Dodatkowo, kominki nie akumulują ciepła aż w takim wymiarze, jak profesjonalne piece kaflowe, dlatego palenisko musi być w nich kontrolowane częściej. Nie każdy jednak jest w stanie pozwolić sobie na to jak wiele miejsca zajmuje piec, stąd też może w takiej sytuacji zdecydować się na kominek.